Jak wybrać namiot dachowy?

Namioty dachowe nie tylko pozwalają zamienić praktycznie każdy pojazd w kamper i zwolnić cenną przestrzeń w samochodzie, ale są też wygodniejsze niż standardowy namiot oraz znacznie łatwiejsze do rozstawienia. Zanim dokonasz tak dużej inwestycji, ważne jest, aby ocenić swoje preferencje i potrzeby kempingowe. Jeśli zdecydowanie cenisz sobie mobilność, niezależność i wolność wyboru, namiot dachowy to coś dla Ciebie.

Zanim zdecydujesz się na zakup namiotu dachowego i wybierzesz ten jeden wymarzony model, czeka Cię długa „podróż” polegająca na przeglądaniu oferty producentów, czytaniu opinii, dowiadywaniu się od innych użytkowników, na co zwrócić uwagę…

Z tym ostatnim postanowiliśmy Ci pomóc, opisując w poniższym poradniku, czym różnią się od siebie różne namioty dachowe, a także jakie szczegóły są ważne.

 

Namioty z miękką obudową

Namioty te są pokryte solidną, wodoodporną, miękką osłoną i rozkładają się poza dach pojazdu. Najbardziej oczywistą zaletą jest cena. Namiot w miękkiej obudowie potrafi być nawet 3x tańszy od solidnego namiotu w twardej skorupie. Jest to jeden z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na zakup. Namioty softshell mają różne kształty i możesz w nich z łatwością pomieścić dodatkowe akcesoria, śpiwory czy poduszki.

Jednak w porównaniu z modelami w twardej skorupie, wady są oczywiste. Przede wszystkim miękkie pokrycia są znacznie bardziej podatne na gromadzenie się wilgoci podczas przechowywania. To skutkuje pojawieniem się pleśni i krótszą żywotnością. Dodatkowo bez stabilnej twardej osłony namioty typu „soft shell” są często głośniejsze na wietrze, zarówno po otwarciu, jak i podczas jazdy. Musisz także być gotowy na to, że namiot z miękkim pokrowcem będziesz rozkładać i składać znacznie dłużej niż ten w twardej obudowie.  

Namioty w twardej skorupie

Namioty w twardej obudowie składają się z pokrywy z włókna szklanego, tworzywa sztucznego lub aluminium, w której znajduje się tkanina. Większość twardych skorup utrzymuje swój kształt na dachu pojazdu, ale kilka (takich jak FOLD 2 czy FOLD 4) rozkłada się, zwiększając powierzchnię podłogi.

Namioty skorupowe są znacznie droższe i cięższe niż te w miękkiej obudowie, jednak ich dłuższa żywotność, dodatkowa wygoda i doskonała ochrona są tego warte. Podczas transportu namioty typu „hard shell” są również bardziej aerodynamiczne, całkowicie wodoodporne i chronione przed nisko zwisającymi gałęziami i latającymi odłamkami.

Co więcej, konstrukcja niektórych namiotów (np. SLIDE i TRIANGLE) pozwala umieścić na górze rower, narty lub panel słoneczny. Po otwarciu są znacznie bardziej odporne na wiatr, zwykle mają więcej miejsca na głowę i przeważnie mają bardziej miękkie materace. Jedną z największych zalet namiotów w twardej skorupie jest łatwość rozkładania, wietrzenia, składania oraz są cichsze na drodze, ponieważ posiadają niższy profil.  

Wodoodporność i izolacja temperatury

Namioty dachowe są zbudowane tak, aby wytrzymać zróżnicowane warunki pogodowe. Wykonane z grubych, wodoodpornych materiałów (zazwyczaj mieszanka poliestrowo-bawełniana) i zabezpieczonych przed przeciekaniem zamków, zapewniają suchy kąt w deszczowe dni.

TIP: Pamiętaj, aby tropik był odpowiednio naciągnięty na deszczu czy śniegu. Zbierająca woda może rozciągnąć materiał lub go przemoczyć.

Niektóre namioty dachowe są wyposażone w opcję dodania dodatkowej izolacji. Jeśli jesteś jednak przyzwyczajony do spania na zewnątrz, masz ciepły śpiwór, webasto lub planujesz biwakować tylko w miesiącach letnich, dodatkowa izolacja nie jest potrzebna.

Wentylacja

Generalnie namioty dachowe świetnie „oddychają”. Po pierwsze, w przeciwieństwie do standardowych namiotów, powietrze przepływa pod podłogą między poprzeczkami a pojazdem. Po drugie, większość modeli ma duże okna i moskitiery. Większość z nich można całkowicie rozpiąć lub zamknąć tylko siatkę. Z zewnątrz przeważnie chronione są przez wodoodporne zadaszenia (jak np. w FOLD 2). Dodatkowo producenci często dodają maty antykondensacyjne do umieszczenia pod pokrywą lub pod materacem. Taka mata minimalizuje nieprzyjemne skraplanie się pary wodnej oraz dodaje kolejną warstwę izolacji.

TIP: W deszczowe lub zimne dni pamiętaj, aby odpowiednio zachować wentylację. Nasze ciało generuje ciepło, a to powoduje parę w namiocie. Para musi mieć ujście. Jeżeli namiot zostanie szczelnie zamknięty na dłuższy okres, pojawi się kondensacja.

Otwieranie i zamykanie

Ogólnie rzecz biorąc, namioty na dachu są znacznie wygodniejsze do rozstawienia niż rozbijanie standardowego namiotu. Istnieją jednak pewne kluczowe różnice między modelami. Namioty z twardą skorupą są najszybsze w montażu – często wystarczy odpiąć zawiasy i obserwować podnoszący się dach. Nawet bardziej złożone modele, takie jak FOLD 2 lub FOLD 4, można w pełni rozłożyć w minutę. Zamykanie to tylko kwestia odwrócenia kroków, chociaż musisz być ostrożny, aby upewnić się, że cały materiał jest bezpiecznie zamknięty wewnątrz skorupy lub pokrowca. Proces zamykania skorupy typu „hard shell” to około 5 minut w zależności od modelu, praktyki i wysokości samochodu.

Z drugiej strony, namioty w typu „soft shell” miękkim pokrowcu wymagają nieco więcej czasu, aby zdjąć miękką osłonę, wyjąć pręty i drabinkę , aby podeprzeć tropik i markizy. Składanie takiego namiotu to dobre 20 minut szczególnie jak jest mokry.

TIP: Pamiętaj, że mokry namiot zgnije, jak go nie wysuszysz i wywietrzysz. Masz około 24-48 godzin, a grzyb zacznie robić swoje.

Wymiary zamkniętego namiotu, aerodynamika i przebieg

Rozmiary zamkniętych namiotów dachowych różnią się znacznie, w zależności od modelu. Dobrą zasadą jest utrzymanie namiotu w obrębie wymiarów dachu - a osoby z małymi samochodami powinny zachować szczególną ostrożność przed dokonaniem zakupu. Wysokość skorupy także różni się w namiotach, a ma ona duży wpływ na spalanie i hałas podczas jazdy. Hałas można zmniejszyć poprzez zainstalowanie deflektora wiatru pomiędzy dachem a namiotem. Wiatr wpadający pomiędzy dach a namiot jest odpowiedzialny w głównej mierze za zwiększenie hałasu.

TIP: Poprzeczki dachowe powinny przynajmniej w 90% pokrywać się z obrysem namiotu. Namiot może wtedy wystawać poza obrys dachu, ale nie obrys samochodu [nadwozia].

TIP: Pamiętaj, aby uwzględnić dodatkową wysokość podczas przejeżdżania pod mostami, wjeżdżania do garażu itp.

Waga

Bez wątpienia namioty dachowe to ciężkie i nieporęczne elementy wyposażenia. W naszej ofercie waga waha się od 52 kg namiotu TRIANGLE do 75 kg namiotów FOLD 4 i TOP 2. Ze względu na swoją wagę i rozmiar, namioty te nie są poręczne do zamontowania lub zdejmowania, a ich montaż lub demontaż zazwyczaj wymaga co najmniej dwóch osób.

TIP: Pamiętaj, że każdy samochód jest tak zaprojektowany, aby utrzymać swoją wagę na dachu w przypadku „dachowania”; także nie każdy producent będzie tą informację udostępniać.

Duże obciążenie od góry drastycznie wpływa na środek równowagi pojazdu, a przeciążenie zawieszenia może mieć trwałe konsekwencje. Co więcej, im bardziej obciążysz samochód, tym więcej paliwa będzie spalać na trasie. W związku z tym należy dokładnie zapoznać się z danymi technicznymi przed zakupem — musisz mieć jasność co do limitu obciążenia pojazdu (zarówno statycznego, jak i dynamicznego) i pamiętaj, aby wziąć pod uwagę również wagę poprzeczek.

Funkcje i akcesoria

Większość namiotów dachowych ma dość standardowy zestaw dodatków: aluminiowa drabinka, kieszenie na akcesoria, uchwyty montażowe. Każdy model wyróżnia się jednak czymś wyjątkowym. W TOP 2 znajdziecie siatkę podwieszoną do sufitu, do której można schować ubrania i inne rzeczy. Wyposażony został też w rozkładaną lampkę turystyczną. Możesz powiesić lub postawić ją w środku namiotu. We wszystkich namiotach z naszej oferty umieszczone zostały doczepiane torby na buty.

TIP: Modele SLIDE i TRIANGLE posiadają dodatkowe relingi lub szyny, które pozwalają umieścić na górze namiotu dodatkowy bagaż, np. zbiorniki z wodą, narty, kajak, skrzynie lub panel słoneczny. 

Aneksy i zadaszenia

Dla osób biwakujących przez dłuższy czas aneks lub zadaszenie to świetny sposób na zwiększenie powierzchni przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i ochrony przed słońcem, deszczem a nawet owadami. Aneksy (np. dla modeli FOLD 2 i FOLD 4) tworzą pod namiotem zamkniętą przestrzeń, która może być miejscem na przenośny prysznic lub toaletę, kuchnię obozową lub dodatkową powierzchnią,  gdzie możesz się spokojnie i wygodnie przebrać.  

TIP: Na rynku są dostępne także markizy, które zamontujesz na samochodzie niezależnie od posiadanego namiotu. Przykładem takiej jest oferowana przez nas markiza SIDE 2, która rozciąga się wokół samochodu aż na 270°. Dodatkowo można dokupić do niej ściany boczne, które pozwolą na powiększenie zamkniętej przestrzeni.

 

 

Bestsellery

Zobacz nasze najlepiej sprzedające się produkty oraz promocje.

Ostatnie wiadomości

Gaiam: Globalny Lider Zdrowego Stylu Życia   Gaiam to globalnie rozpoznawalna marka, która zyskała ogromną popularność dzięki swoim produktom promującym zdrowy i zrównoważony styl życia. Znana z szerokiej gamy akcesoriów do jogi, medytacji...
7 Skutecznych sposobów na zdrowe schudnięcie Często marzymy o zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale brak nam determinacji lub wiedzy, jak to osiągnąć.
Targi FIBO 2024: Najnowsze Trendy i Innowacje w Branży... W dniach 11-13 kwietnia nasza ekipa marketingowa wybrała się do Kolonii na największe w Europie targi fitness FIBO.
Rebranding marki BowFlex W roku 2023, BowFlex, firma powszechnie uznawana za pioniera w branży fitnessu domowego, dokonała znaczącej przemiany, przekształcając się z wcześniejszej nazwy Nautilus, Inc. na BowFlex Inc....