RPE w treningu iFIT

Pochodzenie RPE

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych szwedzki naukowiec Gunnar Borg był pionierem skali oceny postrzeganego wysiłku. Skala Borg 6-20 została zaprojektowana tak, aby bezpośrednio odpowiadać częstości akcji serca od 60 uderzeń na minutę (bpm) do 200 uderzeń na minutę.

W najniższym punkcie skali RPE ocena 6 oznaczała „brak wysiłku”, podczas gdy ocena 20 oznaczała „maksymalny wysiłek”. Aby użyć tej skali, uczestnicy oceniliby swój poziom wysiłku, a następnie zwiększyli lub spowolnili trening lub ruch. Na przykład, podczas sesji szybkiego marszu, Twój RPE może wynosić 12 na Skali Borga. Zgodnie z powyższym możesz określić swoje tętno podczas tej aktywności, mnożąc 12 przez 10 dla tętna 120 uderzeń na minutę. Skala ta stała się niezwykle popularna, ponieważ służyła jako skuteczna metoda pomiaru tętna podczas aktywności fizycznej. Pamiętaj, że to było na długo przed wprowadzeniem czujników tętna.

W 1986 r. skala RPE Borga została włączona jako „przewodnik po monitorowaniu i regulowaniu intensywności ćwiczeń” w wytycznych American College of Sports Medicine dotyczących testowania i przepisywania ćwiczeń.

RPE dzisiaj

Chociaż oryginalna skala RPE Borga była niezwykle przydatna pod koniec XX wieku, została zmodyfikowana wraz z postępem technologii pomiaru tętna. Podczas gdy używana jest oryginalna skala Borga, więcej osób skłania się ku zmienionej skali Borga, zwanej skalą Borg-Category-Ratio (CR10). Tego właśnie używa iFIT.

Skala ta jest oceniana od zera do 10, przy czym zero oznacza „brak wysiłku”, a 10 określa się jako „maksymalny wysiłek”.

 W tej nowej skali jesteś całkowicie skoncentrowany na postrzeganym wysiłku, więc jest bardziej uproszczona i nie wymaga wykonywania obliczeń. Jedną z największych zalet tej skali jest to, że zależy ona od Ciebie. To, co wydaje się być czwórką jednego dnia, może wydawać się siódemką innego dnia, mimo że jest to to samo ćwiczenie lub ruch. Dzieje się tak, ponieważ czynniki takie jak sen, nawodnienie, stres, dieta, kontuzje i inne wpływają na Twoje wyniki sportowe. Może być tak, że pewnego dnia poczułeś się fantastycznie i miałeś dzięki temu świetny trening, innego dnia natomiast nie miałeś wody do picia lub dzień wcześniej naciągnąłeś mięsień. Nawet jeśli mogą Ci się wydawać  drobnymi problemami, te zmienne mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie i wyniki.Zmieniona skala CR pozwala utrzymać się w granicach ćwiczeń o umiarkowanej intensywności bez nadmiernego wysiłku. Chociaż na pewno chcesz dać z siebie wszystko, chcesz również pozostać w przepisanym RPE, gdy trener iFIT wskaże cztery lub pięć na skali. Aby w pełni wykorzystać swój trening, musisz tutaj ćwiczyć samoświadomość. Jak się ogólnie czujesz? Jaka była twoja dieta przed dzisiejszym treningiem? Dobrze spałaś? Pytania takie jak te są niezbędne, ponieważ pomogą ci ocenić, gdzie znajdujesz sie na skali RPE danego dnia.

Innym ważnym aspektem treningu RPE jest bycie szczerym wobec siebie. Jeśli ćwiczenie wydaje się być ósemką, nie próbuj bagatelizować tego, jak czuje się twoje ciało i nazywać je czwórką. Może to potencjalnie prowadzić do naciągnięcia mięśnia lub innych kontuzji. Zamiast tego śledź swoje RPE podczas każdego treningu, aby widzieć liniowy postęp.

Dodatkowym udogodnieniem w treningu jest możliwość zsynchronizowania swojego paska HR z bieżnią. Dzięki temu trening dopasuje się do Twojego tętna sam, bez konieczności ręcznego zmieniania prędkości. To rozwiązanie pozwala Ci całkowicie skupić się na biegu bez rozproszeń.

iFIT to innowacyjna platforma, która ciągle udoskonala się aby sprostać wymaganiom użytkowników na całym świecie.

Bestsellery

Zobacz nasze najlepiej sprzedające się produkty oraz promocje.

Ostatnie wiadomości

Czego jeszcze nie wiecie o iFit iFit to obecnie najprężniej rozwijająca się platforma fitness na świecie. Na dzień dzisiejszy treningi prowadzi ponad 200 certyfikowanych trenerów z całego świata, a biblioteka ma blisko 11...
Treningi Tabata Pewnie słyszałeś słowo „Tabata” już nie raz, ale czy wiesz czym dokładnie jest ten rodzaj treningu? Jeśli ukończyłeś trening iFIT HIIT, prawdopodobnie właśnie wykonałeś ćwiczenia w...
Camper Caravan Show - Krótka relacja   Ogromne targi przygotowane w hali wystawienniczej Ptak Warsaw Expo po przerwie spowodowanej pandemią Covid 19 wróciły z wielkim rozmachem. Przez prawie 2 lata klienci zarówno w Polsce jak i za...
Starcie gigantów: Schwinn 430i vs NordicTrack C 7   Zostaliśmy ostatnio poproszeni o napisanie porównania dwóch mocnych orbitreków z „naszej stajni”. Staramy się zawsze wychodzić naprzeciw naszym klientom, więc od razu zabraliśmy się...