Ćwiczenia z małymi obciążeniami

 

Patrząc na wyrzeźbione sylwetki kulturystów wydaje nam się, że jedyna droga to ciężkie (dosłownie) treningi siłowe z wielkimi obciążeniami, 6 dni w tygodniu, do odcięcia. I pewnie jest w tym trochę prawdy, szczególnie w sporcie zawodowym. Jednak jeżeli zależy Ci na schudnięciu czy wyrzeźbieniu ładnej sylwetki, podkreśleniu bicepsów, pleców czy ud, okazuje się, że mniejsze ciężary mogą wręcz ułatwić Ci drogę do osiągnięcia celu.

W jaki sposób ciężar wpływa na wzrost mięśni? Ćwiczenia siłowe mają za zadanie spowodować mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, które narastając i regenerując, rozbudowują się.  Dlatego kulturyści muszą stopniowo zwiększać ciężar, aby stale stymulować wzrost tkanki mięśniowej.

 

 

Praca na małych ciężarach pozwala Ci jednak wykonać więcej powtórzeń, dokładniej i dynamiczniej. Dlatego taki trening z pewnością znacznie wpłynie na Twoją wytrzymałość. Dynamiczny trening możesz potraktować jak interwał, obserwując swoje tętno.

Mniejszy ciężar nie oznacza w żadnym wypadku gorszego treningu. Dzięki dopasowaniu ciężaru do Twoich możliwości możesz wypracować sobie odpowiednią technikę ćwiczeń, co w późniejszych etapach treningowych pomoże ze zwiększeniem go. Oczywiste jest, że technika jest niezwykle ważna, ale w walce o kolejne powtórzenie może się zdarzyć, że techniki zabraknie. Małe ciężary pozwolą Ci wypracować ją idealnie.

Ćwiczenie z mniejszym ciężarem będzie też doskonałym początkiem przygody z treningami. Jeżeli cierpisz na słomiany zapał, takie ćwiczenia będą dla Ciebie dużo przyjemniejsze i pomogą Ci złapać treningową zajawkę.

 

 

Jeżeli masz nadwagę i nie możesz przeciążać stawów, także w tym przypadku ćwiczenia z małymi ciężarami doskonale się dla Ciebie nadają. Nadwaga niekorzystnie wpływa na mięśnie, które są słabe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie ciężaru, aby nie spowodować kontuzji.

Ćwiczenia z małymi ciężarami będą także doskonałym sposobem na podtrzymanie formy w trakcie regeneracji lub redukcji. W tym okresie trzeba odpowiednio dbać zarówno o dietę jak i ruch, szczególnie jeżeli poważnie podchodzisz do tematu. Popracuj nad techniką i zakresem ruchu, a zobaczysz, jak mocno wpłynie to na Twoją formę.

 Osoby wracające po kontuzji także rozpoczną treningi od małych ciężarów. Powrót do formy musi odbywać się stopniowo, aby przyzwyczaić organizm do wzmożonego wysiłku.

Najważniejsze jednak to czerpać radość z każdego treningu, wykonywać go z uśmiechem na twarzy i nie zapominać o rozgrzewce, rozciąganiu i rolowaniu.

 

Bestsellery

Zobacz nasze najlepiej sprzedające się produkty oraz promocje.

Ostatnie wiadomości

Kilka słów o Kirstie Ennis trenerce iFIT Po wypadku helikoptera podczas służby w Afganistanie w 2012 roku, weteran piechoty morskiej USA i trenerka iFIT Kirstie Ennis straciła lewą nogę i została zmuszona do przejścia na emeryturę medyczną....
iFit - wybór trenera idealnego Trenerzy iFit prowadzą Cię podczas treningów, zachęcają do dawania z siebie wszystkiego i wspierają, gdy czujesz się zmęczony. W rzeczywistości są z Tobą na każdym etapie Twojej osobistej...
ICON Health & Fitness ogłasza zmianę nazwy na iFIT...   ICON Health & Fitness, światowy lider w dziedzinie fitness, ogłosił, że zmienił nazwę firmy na iFIT Health & Fitness Inc. („iFIT”). Nazwa pochodzi od zastrzeżonej, stworzonej przez...
Bieganie na bieżni latem   Bieganie jest świetnym sposobem na poprawę samopoczucia, formy i spędzenie wolnego czasu. Dla wielu biegaczy staje się ono pasją i częścią życia. Życie biegacza nie jest łatwe. Poza chęciami...