Co to jest trening interwałowy i do czego służy?

 

Zacznijmy od tego, że trening interwałowy nie jest zarezerwowany jedynie dla biegaczy. Interwały to sposób na trening polegający na przeplataniu ze sobą, w trakcie treningu, okresów maksymalnej intensywności z odpoczynkiem- obniżeniem intensywności ćwiczeń.

Najłatwiej zobrazować to na przykładzie biegu- po rozgrzewce przystępujesz do treningu właściwego, czyli minuta biegu na 70% możliwości i 2 minuty marszu. Po 4 – 8 powtórzeń następuje cooldown i rozciąganie końcowe.

 

 

Utrzymując tą zasadę trening interwałowy możemy zrobić biegając, jadąc na rowerze czy robiąc burprees (przysiady z pompką i wyskokiem). Należy jedynie pamiętać o skokach tętna od maksymalnego do spoczynkowego oraz o dopasowaniu intensywności do swoich możliwości.

Popularnym i znanym treningiem interwałowym jest także Tabata. Istnieje wiele aplikacji na telefon pomagających w wykonaniu tego treningu, wystarczy nam 20 s aktywności i 10 s przerwy przez 4 minuty. Taki trening daje mocnego kopa, i z pewnością wspomaga wytrzymałość organizmu.

 

 

Aby cieszyć się najlepszymi rezultatami, trening interwałowy powinno się przeprowadzać maksymalnie 2x tygodniowo. Aby organizm zdrowo się zregenerował musimy rozplanować różne treningi na różne dni tygodnia.

 

W skrócie:

  • Na początku nie forsuj się, niech Twój trening trwa maksymalnie 10 min plus rozgrzewka
  • Dopasuj intensywność, ułatwi Ci to czujnik tętna (220 minus wiek = tętno max)
  • Na bieżni czy rowerze treningowym łatwo będzie Ci zaplanować interwały
  • Zastosuj zasadę 1:3, 1min interwału= 3 minuty marszu
  • Zawsze rób rozgrzewkę, interwały to ciężki trening, nietrudno o kontuzję

 

Trening interwałowy poprawia kondycję, pomaga spalić więcej kalorii i jest krótki dlatego ma tak wielu zwolenników. Dzięki ćwiczeniu intensywnych odcinków, w przypadku biegacza czy kolarza, pracujesz nie tylko nad wytrzymałością, ale także pewnością siebie i samodyscypliną. Możesz mieć pewność, że nie odpuścisz na ostatnich metrach, a wręcz podkręcisz swoje tempo.

Wydolność i siła mięśni to kolejny element ulegający poprawie przy treningu interwałowym. Biegając z maksymalnym tempem pobudzasz do wysiłku wszystkie włókna w mięśniach, które w normalnym biegu pracują w ograniczonym zakresie.

Na sam koniec wspomnę, że najlepszym miejscem do trenowania interwałów jest bieżnia. Nie musisz pilnować czasów, tempa czy nawierzchni i nachylenia. Biegniesz w zaplanowanym przez siebie planie mając pewność co do utrzymania ram danego interwału. Możesz w pełni skupić się na sobie, postawie ciała, stawianiu stopy czy oddechu.

Bestsellery

Zobacz nasze najlepiej sprzedające się produkty oraz promocje.

Ostatnie wiadomości

Czym jest iFIT   Ćwiczymy i dbamy o siebie z różnych powodów. Dla jednych jest to zdrowie, dla innych styl życia, dla jeszcze innych dbanie o wygląd. Jednak jest jedno co łączy wszystkie ćwiczące, trenujące...
Odzież kompresyjna dla biegacza   Przez ostatnie lata obserwujemy stale wzrastającą ilość biegaczy. W internecie roi się od trenerów, blogów i stron poświęconych treningowi, odżywianiu i regeneracji. Powstają nowe kluby,...
Nowa funkcja w iFIT- muzyka w trakcie treningu   Wiemy jak ważna w treningu jest muzyka. Dlatego projektanci iFIT postanowili we współpracy z stacją Feed.fm wybrać najpopularniejszą muzykę i dodać ją do platformy, aby pomóc Ci być s...
Bieżnia 510T – Ucieknij codzienności   Bieżnia elektryczna Schwinn 510T to propozycja bieżni z oferty marki Schwinn. Dzięki zaawansowanej technologii, dobrej jakości materiałom i przystępnej cenie jest jedną z najczęściej wybieranych...