Jak wybrać bieżnię do domu

Wybór tej właściwej, wymarzonej bieżni do domu może być trudnym zadaniem. Na rynku obecne jest mnóstwo modeli od bardziej lub mniej znanych producentów. Wiele z nich może wydawać się podobnych do siebie, co dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji. Najważniejsze, aby model, który wybierzesz, w pełni sprostał Twoim oczekiwaniom. Zanim zaczniesz przeglądać strony sklepów ze sprzętem fitness, wykonaj poniższe kroki, aby móc precyzyjnie określić, czego dokładnie szukasz.

 

OKREŚL SWOJE CELE TRENINGOWE:

Planujesz biegać, chodzić, biegać szybko, czy może robić bardziej intensywne treningi interwałowe? Jest to podstawowe pytanie, które pomoże określić Ci, na jakie parametry bieżni zwrócić uwagę - od wielkości silnika, poprzez wymiary pasa bieżni, na dodatkach i aplikacjach skończywszy.

Jeśli planujesz głównie chodzić, nie ma potrzeby wydawać dodatkowych pieniędzy na sprzęt z mocnym silnikiem, długim i szerokim pasem, oraz zaawansowanym systemem amortyzacji.  

Jeżeli na bieżni wykonywać będziesz treningi biegowe, szukać będziesz solidnego sprzętu, który wytrzyma mocne sesje.

UPEWNIJ SIĘ, JAKĄ PRZESTRZEŃ MOŻESZ PRZEZNACZYĆ DLA BIEŻNI:

Bieżnia należy do sprzętów fitness większych gabarytów, należy więc przed zakupem upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca w domu, aby móc komfortowo trenować.

Jeśli dysponujesz nieograniczonym miejscem, nie masz czym się przejmować, ale większość osób ma pewne limity, jeśli chodzi o miejsce w domu. Wpłynie to na pewno na to, jakie modele będzie można wziąć pod uwagę, czy ważna będzie możliwość składania bieżni.

OKREŚL BUDŻET, JAKI PRZEZNACZYSZ NA ZAKUP BIEŻNI:

Zakres cen bieżni do użytku domowego waha się od 2000 do nawet 20 000 zł. Ustal, ile jesteś w stanie wydać, dzięki temu skupisz się na modelach, które masz w swoim zasięgu. Zastanów się i przelicz wszystko dokładnie. Lepiej zainwestować trochę więcej i otrzymać sprzęt, z którego będziesz korzystać kilkanaście lat, niż początkowo zaoszczędzić, ale później wydać więcej pieniędzy na naprawy.

Weź również pod uwagę, jak często i jak długo będziesz biegać na bieżni. Jeśli planujesz treningi tylko raz na jakiś czas, nie ma powodu, żeby inwestować w najdroższy model.

SPRAWDŹ PARAMETRY BIEŻNI:

Bieżnie mogą różnić się wieloma parametrami, takimi jak moc silnika, maksymalna prędkość, regulacja nachylenia, obsługa programów treningowych, kompatybilność z aplikacjami i jakość konstrukcji. Staraj się znaleźć bieżnię, która spełni Twoje potrzeby i zmieści się w budżecie.

Konstrukcja i stabilność:

Bieżnia powinna być solidna i stabilna, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort biegu. Unikaj modeli, które wydają się być nietrwałe. Przede wszystkim weź pod uwagę swój wzrost i wagę. Wysoka osoba zdecyduje się na inny model, niż ktoś niższy, a użytkownik z nadwagą przeprowadzi trening komfortowo na innej bieżni niż szczupły maratończyk. Podczas wybierania bieżni, zwróć uwagę także na jej maksymalne obciążenie.

Wymiary pasa bieżni:

Rozmiar powierzchni biegowej ma znaczenie. Im większe wymiary pasa bieżni, tym bardziej komfortowy i bezpieczny będzie bieg. Im wyższy jesteś, tym większą uwagę powinieneś na to zwrócić. Standardowo w bieżniach pasy mają wymiary od 100 x 40 cm (dł. x szer.) do nawet 152 x 56 cm (dł. x szer.). Pas o szerokości przynajmniej 45 cm i długości powyżej 140 cm sprawi, że dla większości użytkowników trening będzie komfortowy.

Moc silnika:

Moc silnika bieżni to parametr określający wydajność silnika napędzającego bieżnię. Zazwyczaj jest wyrażany w koniach mechanicznych (KM lub HP). Ta wartość informuje użytkownika o tym, jak duża siła silnika jest dostępna do napędu bieżni. Moc silnika ma wpływ na prędkość maksymalną, którą może osiągnąć bieżnia. Im silniejszy silnik, tym bieżnia może osiągać wyższe prędkości. Moc silnika wpływa też na wytrzymałość bieżni i jej zdolność do obsługi intensywnego treningu. Silniejszy silnik jest często bardziej trwały i lepiej radzi sobie z długotrwałym użytkowaniem. Silnik o większej mocy może zapewnić bardziej płynne działanie bieżni.

Ciągła moc silnika („CHP”) to termin używany do celów porównawczych wśród konsumentów. Wartość znamionową CHP mierzy się w testach laboratoryjnych przy użyciu dynamometru, który mierzy moc mechaniczną silnika. Wartość CHP nie oznacza mocy operacyjnej bieżni w zwykłym użytku domowym. Podczas zwykłego użytku domowego silnik nie pracuje z pokazaną mocą.

Prędkość maksymalna:

Sprawdź, jaką maksymalną prędkość osiąga bieżnia, którą planujesz kupić. Upewnij się, że jest ona odpowiednia dla Twojego poziomu zaawansowania i celów treningowych.

Jeśli chcesz na bieżni biegać a nie spacerować, powinieneś brać pod uwagę modele, których maksymalna prędkość to przynajmniej ok. 16 km/h. Jeśli rozważasz interwały, warto mieć większy zapas prędkości. Dla większości użytkowników 19 km/h będzie już wystarczające.

Im mocniejszy silnik, tym lepiej i dłużej będzie on działać bez zarzutu. Jeśli posiadasz bieżnię, której maksymalna prędkość to 12 km/h i będziesz biegać często takim tempem, jej silnik zużyje się dużo szybciej niż model, którego maksymalna prędkość to 22 km/h, a Ty będziesz biegać z prędkością 12 km/h.

Nachylenie:

Jeśli chcesz biegać na bieżni, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji nachylenia. Dzięki temu możesz naśladować różne rodzaje terenu i dostosować poziom trudności do swoich celów sportowych. Na przykład, jeśli lubisz chodzić lub biegać po górach, możesz wybrać bieżnię z marki NordicTrack (X22i lub X32i), która ma nachylenie do 40%.

Regulacja nachylenia ma wiele zalet, nawet jeśli nie zamierzasz biegać pod górkę. Bieg na bieżni jest mniej wymagający niż w terenie, więc jeśli chcesz uzyskać podobny wysiłek i spalić tyle samo kalorii, jak na świeżym powietrzu, ustaw nachylenie na 2-3 stopnie. Bieg pod górkę angażuje inne mięśnie niż bieg na płaskim - szczególnie pośladki, uda i łydki. Dodając podbiegi do swojego treningu, możesz poprawić swój rozwój mięśniowy i urozmaicić swoją rutynę. Bieżnie z elektroniczną regulacją nachylenia mają programy treningowe, które automatycznie zmieniają nachylenie w zależności od wybranego trybu. To sprawia, że trening jest ciekawszy i bardziej kompletny.

Łączność z aplikacjami:

Jeśli chcesz mieć więcej możliwości i funkcji podczas biegania na bieżni, możesz zainteresować się modelami, które mogą się łączyć z aplikacjami na smartfony lub tablety. Nie wszystkie bieżnie mają taką opcję, więc sprawdź, jaki model i producent Cię interesuje. Aplikacje do bieżni mogą oferować różne korzyści, takie jak:

- Wizualizacja tras biegowych może sprawić, że trening będzie ciekawszy i bardziej realistyczny. Możesz biegać po dowolnym miejscu na świecie, a bieżnia będzie dostosowywać prędkość i nachylenie do rzeźby terenu. Na przykład, bieżnie z marki NordicTrack mogą się łączyć z aplikacją iFit, która oferuje taką możliwość.

- Personalizowane treningi kardio, siłowe i całego ciała, które dostosowują się do Twojego poziomu i celów. Możesz korzystać z pomocy wirtualnego trenera, który motywuje Cię i podpowiada, jak poprawić swoją formę i wydajność. Bieżnie z marki BowFlex mogą się łączyć z aplikacją JRNY, która oferuje taką możliwość.

- Dostęp do dodatkowych materiałów wideo, takich jak instrukcje, porady, programy treningowe, itp. Możesz też korzystać z pomocy trenerów online lub personalizowanych planów treningowych. Aplikacje mogą dostarczyć Ci inspiracji i motywacji do biegania i poprawy swoich umiejętności.

Aby połączyć bieżnię z aplikacją, musisz sprawdzić, jakie są wymagania i instrukcje producenta lub sklepu, w którym kupujesz bieżnię. Niektóre bieżnie mają wbudowane moduły Bluetooth lub Wi-Fi, które ułatwiają połączenie z aplikacją. Inne mogą wymagać podłączenia urządzenia mobilnego do bieżni za pomocą kabla lub specjalnego adaptera.

Programy treningowe:

Wiele modeli bieżni ma wbudowane programy treningowe. Możesz wybrać bieżnię, która ma programy, które Ci odpowiadają. Programy predefiniowane - to programy, które zmieniają prędkość lub nachylenie bieżni w zależności od czasu. Możesz wybrać program, który pasuje do Twojego typu treningu, np. interwałowego, wytrzymałościowego, spalania tłuszczu itp. Programy HRC (heart rate control) - to programy, które opierają się na Twoim tętnie docelowym. Aby z nich korzystać, musisz mieć pas telemetryczny, który mierzy Twoje tętno i przesyła je do bieżni. Bieżnia automatycznie dostosowuje prędkość lub nachylenie, aby utrzymać Twoje tętno na odpowiednim poziomie. To świetny sposób na optymalizację Twojego treningu i spalanie kalorii. Programy fitness test i pulse recovery - to programy, które oceniają Twój poziom wytrenowania. Fitness test mierzy Twoją wydolność tlenową, a pulse recovery mierzy, jak szybko Twoje tętno wraca do normy po wysiłku. Te programy mogą pomóc Ci śledzić swój postęp i motywować się do poprawy swojej kondycji.

Czy potrzebujesz tych programów? To zależy od Twoich preferencji i celów. Jeśli jesteś minimalistą i lubisz biegać na własnych warunkach, wystarczy Ci tryb manualny, który ma każda bieżnia. Ale jeśli chcesz mieć więcej urozmaicenia, wyzwań i kontroli nad swoim treningiem, programy mogą być bardzo pomocne. Pamiętaj jednak, że nie są one najważniejsze. Ważniejsze są jakość i parametry bieżni, takie jak rama, silnik i pas biegowy.

Podsumowując, wybór bieżni do domu zależy od wielu czynników, takich jak budżet, cel, poziom zaawansowania, dostępna przestrzeń, preferencje i oczekiwania. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, jaka bieżnia jest najlepsza, ponieważ każdy użytkownik ma inne potrzeby i warunki. Dlatego warto porównać różne modele i marki bieżni, sprawdzić ich parametry, funkcje, opinie i gwarancje, zanim się zdecyduje na zakup. Można też skorzystać z pomocy specjalistów lub doradców, którzy mogą pomóc dobrać bieżnię do indywidualnych wymagań. Pamiętaj, że bieżnia to inwestycja w Twoje zdrowie i samopoczucie, więc warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby wybrać tę, która będzie Ci służyć przez długi czas.

Bestsellery

Zobacz nasze najlepiej sprzedające się produkty oraz promocje.

Ostatnie wiadomości

Targi FIBO 2024: Najnowsze Trendy i Innowacje w Branży... W dniach 11-13 kwietnia nasza ekipa marketingowa wybrała się do Kolonii na największe w Europie targi fitness FIBO.
Rebranding marki BowFlex W roku 2023, BowFlex, firma powszechnie uznawana za pioniera w branży fitnessu domowego, dokonała znaczącej przemiany, przekształcając się z wcześniejszej nazwy Nautilus,...
Porównanie Aplikacji JRNY i iFit: Która jest lepsza... W dzisiejszym świecie technologii fitness aplikacje stały się nieodłącznym narzędziem w naszym codziennym życiu. Pomagają nam śledzić postępy, planować treningi i utrzymywać motywację na...
Jak wybrać bieżnię do domu Wybór tej właściwej, wymarzonej bieżni do domu może być trudnym zadaniem. Na rynku obecne jest mnóstwo modeli od bardziej lub mniej znanych producentów. Wiele z nich może wydawać się podobnych...