Jak zapobiegać kontuzjom

width=100%

Największym wrogiem każdego sportowca czy amatora, czy profesjonalisty jest kontuzja. Wizja uszkodzenia ciała w trakcie treningu, w perspektywie poplanowanych zawodów często spędza sen z powiek. Aktywność fizyczna w życiu każdego człowieka jest niezwykle ważna, a kontuzjom da się zapobiegać.

Sport to zdrowie

Aktywny tryb życia przynosi wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu. Codziennie w prasie pojawiają się artykuły o pozytywnym wpływie codziennej dawki ruchu na zdrowie, odporność organizmu czy walkę ze stresem. Ludzie aktywni fizycznie są lepiej dotlenieni, lepiej śpią, rzadziej chorują na cukrzycę czy choroby krążenia. Również układ oddechowy działa sprawniej u osób, które regularnie uprawiają sport.

Nie zapominajmy o pozytywnym wpływie na nasze samopoczucie. W czasie uprawiania sportu w naszym mózgu zaczynają uwalniać się hormony jak endorfiny czy dopamina co wpływa na nasz dobry humor.

width=100%

WHO

World Health Organization czyli WHO regularnie udostępnia badania i zalecenia odnośnie odpowiedniej dla naszego zdrowia dawki ruchu. WHO przedstawia 6 podstawowych korzyści płynących z ruchu:

-Aktywność fizyczna jest dobra dla serca, całego ciała i umysłu.

-Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna, a im jej więcej, tym lepiej

-Liczy się każda aktywność fizyczna

-Wzmacnianie mięśni przynosi korzyści każdemu

-Nadmiernie siedzący tryb życia może być niezdrowy

-Zwiększenie aktywności fizycznej i ograniczenie czasu spędzonego w pozycji siedzącej może przynieść korzyści każdemu.

Trudno nie zgodzić się z tymi wytycznymi. WHO proponuje aby dorosły człowiek tygodniowo wykonywał od 150-300 minut umiarkowanej aktywności aerobowej.

 width=100%

Jak to więc jest z tymi kontuzjami

Kontuzja może przydarzyć się każdemu. Czasami nie mamy na nie wpływu, przykładowo podczas prac domowych, a znacznie częściej możemy im zapobiegać. Kontuzja może pokrzyżować wielomiesięczne plany, osłabić motywację i poważnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że to co i jak robimy ma duży wpływ na ryzyko występowania kontuzji:

-Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia na siłowni, szczególnie w treningu z obciążeniem.

-Niedoleczone dawne kontuzje, które zbyt szybko narażamy na ponowne obciążenie.

-Brak rozgrzewki.

-Zbyt mała ilość ćwiczeń rozciągających i wzmacniających.

-Brak odpowiedniej regeneracji i suplementacji.

width=100%

To kilka najpopularniejszych i najczęstszych przyczyn kontuzji, które zapewne nie raz są bagatelizowane. Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zastanowić się nad tym jak przygotowujemy się do treningu, jak jest on prowadzony.

Tym co może wspomagać zarówno w budowaniu formy jak i unikaniu kontuzji jest dieta. Powiedzenie „jesteś tym co jesz” doskonale opisuje to jak ważne jest to co jemy. Dla naszego organizmu trening i to co się podczas niego dzieje to ogromny stres. Powstające mikrourazy trzeba zregenerować, aby budować tkankę mięśniową. Dlatego najzdrowiej jest przestrzegać kilku zasad dotyczących żywienia:

-wybierać jak najmniej przetworzone produkty,

-czytać składy, tak aby unikać konserwantów, dodatków czy innych szkodliwych substancji,

-suplementować organizm witaminami tj. C czy D

-spożywać zdrowe tłuszcze

-przestrzegać dopasowanej do naszego trybu życia i atywności kaloryczności posiłków.

-pić dużo wody.

Dzięki tym kilku zasadom możemy w znaczący wpływ poprawić regenerację naszego organizmu tym samym zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Rozgrzewka

Jest często pomijana i bagatelizowana a to właśnie dzięki niej przygotowujemy mięśnie, ścięgna i powięzi do wysiłku. Świadomy trening to taki, który uwzględnia odpowiednie przygotowanie i regenerację. tPo treningu zaplanuj tzw. cooldown, niech organizm ochłonie a tętno wróci do normy.

width=100%

Trening

Każdy sportowiec amator powinien chociaż raz wybrać się do fizjoterapeuty oraz na początku przygody ze sportem spotkać się z doświadczonym trenerem personalnym. Nieodpowiedni dobrany trening, brak prawidłowej techniki, zbyt duży ciężar może szybko doprowadzić do kompensacji w ciele, a co za tym idzie bolesnej kontuzji. Proces budowania formy jest długi, żmudny i wymaga wyrzeczeń dlatego warto pracować od początku nad prawidłowymi wzorcami ruchu.

Na wielu siłowniach można zapisać się na program wprowadzający do ćwiczeń, gdzie każdy kto pierwszy raz wybrał się poćwiczyć pozna podstawy. To samo tyczy się trenerów, zwykle każda siłownia ma swoich trenerów lub zewnętrznych. To samo tyczy się biegania, nordic walking, jazdy konnej, jogi czy innych sportów. Jednak każda aktywność, nawet spacer z psem, jest ważna dla naszego zdrowia.

width=100%

Podsumowując, aby zminimalizować ryzyko kontuzji wystarczy zmienić kilka swoich nawyków. Stopniowo podnosić obciążenie organizmu, pić wodę, spożywać posiłki bogate w składniki odżywcze i czasem zasięgnąć rady trenera i oczywiście dać sobie czas na regenerację. Te niewielkie zmiany mogą pomóc uniknąć wielotygodniowej rehabilitacji i problemów zdrowotnych.

Artykuły powiązane

Bestsellery

Zobacz nasze najlepiej sprzedające się produkty oraz promocje.

Ostatnie wiadomości

Bądź aktywny jesienią Astronomiczna jesień zagościła u nas już na dobre. Dni stają się krótsze i dopóki towarzyszy nam słońce cieszymy się urokami złotej polskiej pięknej jesieni. Temperatury w dzień wciąż...
Jak zapobiegać kontuzjom Największym wrogiem każdego sportowca czy amatora, czy profesjonalisty jest kontuzja. Wizja uszkodzenia ciała w trakcie treningu, w perspektywie poplanowanych zawodów często spędza sen z powiek....
Motywacja w dążeniu do celu Motywacja w dążeniu do celu Ostatnio a pewnej grupie treningowej na facebooku do której należę pojawił się wątek, który mnie zaciekawił. Osoba zadająca pytanie chciała schudnąć i szukała...
Zmiany w aplikacji JRNY W maju czeka nas kilka istotnych zmian w zasadach działania aplikacji JRNY.   1. Funkcja Motion Tracking dostępna jest już także na smartfonach Przypominamy, że funkcja Motion Tracking ofe...