Jak i po co ćwiczyć w domu – poradnik

Od zawsze wiadomo, że ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój, obniżają stres i pomagają utrzymać zdrowie i szczupłą sylwetkę. W obecnej sytuacji w kraju i na świecie dodatkowe endorfiny potrzebne są jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Każdy słyszał o zbawiennym wpływie endorfin. Te hormony wytwarzane przez nasz organizm redukują stres, poprawiają samopoczucie, pomagają walczyć z dolegliwościami jak bóle głowy czy menstruacyjne, a także korzystnie wpływają na nasze samopoczucie.

Każdy człowiek inaczej reaguje i z inną intensywnością produkuje hormony szczęścia. Jednemu wystarczy delikatna sesja jogi, a innemu przebiegnięcie półmaratonu, jednak skutek jest taki sam- euforia szczęścia, zadowolenia i błogości.

Jesień i zima to z reguły przygnębiające pory roku. Zdarzają się piękne słoneczne dni jednak w większości kojarzymy je z ciemnością, zimnem i deszczową pogodą. Bieganie w deszczu nie należy do najprzyjemniejszych, a podróż komunikacją miejską na siłownię obecnie jest wręcz niemożliwy. Pandemia paraliżuje nasze życie.

Jak sobie z tym radzić?

Ćwiczenia w domu niemożliwe? Brak sprzętu, miejsca, czasu? To najczęstsze wymówki, które oddalają nas od celu. Na szczęście ćwiczenie w domu jest jak najbardziej możliwe, wykonalne, miarodajne i efektywne. Warto dla swojego zdrowia nie tylko fizycznego ale także psychicznego poświęcić kilka minut dziennie na zrobienie prostego treningu. Nie jest wykluczone wykonanie zaawansowanego treningu odpowiadającemu temu na siłowni.

Oczywiste jest, że specjalistyczny sprzęt ułatwia ćwiczenia jednak masa własnego ciała całkowicie wystarczy. Najprostsze ćwiczenia z wykorzystaniem własnego ciała to przysiady, pompki, deska ( klasyczna oraz bokiem), burprees, mostek z opuszczaniem pośladków czy zwykłe podskoki i wyskoki. Z takim zestawem podstawowych ćwiczeń można spokojnie przeprowadzić 30 minutowy trening. Poprzedzając go oczywiście kilkuminutową rozgrzewką oraz po treningowym rozciąganiem utrzymamy formę i z pewnością zafundujemy sobie dawkę endorfin.

 

Jeżeli jednak chcemy urozmaicić nieco swój domowy trening idealne do tego będą :

Wszystkie te przedmioty zajmują niewiele miejsca, nie zrujnują kieszeni, a doskonale urozmaicą trening.

Idealnie w domu sprawdzą się także rower treningowy, orbitrek czy bieżnia.

Tego typu sprzęt pozwoli Ci na aktywne spędzenie czasu w domowym zaciszu. Ciężki sprzęt treningowy zazwyczaj posiada gotowe programy treningowe tak aby jak najprościej poproadzić Cię w drodze do zdrowej sylwetki. Wiele sprzętów ma także dostęp do takich platform jak Netflix, iFIT czy Zwift. Aby Twój trening nie był nudny i monotonny.

To jak zadbasz o swoje zdrowie zależy tylko od Ciebie. Przekuj niedogodności w okazję do zrobienia czegoś dla siebie i pamiętaj, że: „ inwestycja w siebie najlepszą inwestycją”.

 

Bestsellery

Zobacz nasze najlepiej sprzedające się produkty oraz promocje.

Ostatnie wiadomości

Nowe funkcje bieżni Bowflex T   Nowe bieżnie Bowflex T właśnie stały się jeszcze lepsze! Teraz na wybranych wirtualnych trasach Explore the World™ Twoja bieżnia sama dostosuje nachylenie do terenu, po którym biegniesz....
RPE w treningu iFIT Pochodzenie RPE W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych szwedzki naukowiec Gunnar Borg był pionierem skali oceny postrzeganego wysiłku. Skala Borg 6-20 została zaprojektowana tak, aby ...
iFIT łączy się z Twoimi ulubionymi aplikacjami Twoje ulubione aplikacje fitness w jednym miejscu dzięki iFIT Niezależnie od tego, czy biegasz po ulubionym szlaku, czy jeździsz na rowerze treningowym w domu, każdy trening jest ważny. Wierzymy,...
Jesienne porządki w ogrodzie   Jesienne porządki w ogrodzie Dzięki odpowiednim jesiennym porządkom możesz przygotować ogród na zimę i ułatwić wiosenne porządki w przyszłym sezonie. Jest wiele powodów, aby właśnie...